Kurs liturgiczny dla fotografów i operatorów kamer 2020-03-28
Wymagany prawem liturgicznym kurs dla fotografów i operatorów kamer odbędzie się 28 marca 2020 r. Forma kursu: jednodniowy, od godziny 09.00 do 16.00. Uczestnik kursu otrzymuje: materiały szkoleniowe, zaświadczenie o ukończeniu kursu, legitymację, ozdobny certyfikat ukończenia kursu. Każdy uczestnik kursu proszony jest o przesłanie mailem zdjęcia do legitymacji w wersji elektronicznej. W dniu kursu uczestnicy otrzymują jedynie zaświadczenie o jego ukończeniu. Osoby, które w dniu kursu chciałyby otrzymać także legitymację i ozdobny certyfikat, proszone są o przesłanie do sekretariatu zdjęcia elektronicznego w terminie do 18 marca br.; uczestnicy, którzy prześlą zdjęcie po tym terminie, otrzymają legitymację w późniejszym czasie.
Koszt kursu: 300,00 zł - płatne na konto
72 1020 5402 0000 0502 0312 7545
Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. E. Stein
Ul. Bułgarska 30
65-647 Zielona Góra
tytułem: imię i nazwisko / kurs dla fotografów i operatorów kamer - 28.03.2020
potwierdzenie wpłaty proszę przesłać na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ks. Andrzej Draguła
Zob: http://www.ift.zgora.pl/index.php/kursy
AKTUALIZACJA (2020-03-11):
Po co są takie kursy? – warto sięgnąć np. do wydanego przez Komisję ds. Liturgii i duszpasterstwa w 1994 dokumentu:
„Wskazania dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgicznej” (przedstawiam fragmenty, całość - bez problemu znajdziemy w Internecie. Gdy wpisałem w wyszukiwarkę hasło: „Fotografowanie podczas liturgii” znaleziono około 36 300 wyników (0,37 s), z czego wszystkie źródłowe na początku. Zachęcam).
W nr 1 czytamy, że powodem „jest konieczność zagwarantowania sacrum liturgii przez usunięcie z naszych kościołów wszelkich praktyk i zachowań utrudniających świadome, wewnętrzne i zewnętrzne, czynne, pobożne i owocne uczestnictwo w czynnościach liturgicznych.”
2. Liturgia jest przede wszystkim niedostrzegalnym dla zmysłów działaniem Chrystusa, Jedynego i Najwyższego Kapłana, który mocą Ducha Świętego uświęca ludzi i razem z Kościołem oddaje swojemu Ojcu całkowity i publiczny kult. Liturgia jest także działaniem Kościoła, hierarchicznie uporządkowanej społeczności ochrzczonych, złączonej z Chrystusem Kapłanem i Głową.
3. Celebracja liturgii ma strukturę sakramentalną, to znaczy jest jakby "utkana" z symboli (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, 1145), słów, gestów, postaw i czynności wykonywanych przez członków liturgicznego zgromadzenia, zajmujących odpowiednie miejsce we wnętrzu kościoła. Symbole są "narzędziami" uświęcających i kultycznych czynności Chrystusa i Kościoła.
6. Praktyka fotografowania i filmowania osób pełniących czynności liturgiczne wynika z chęci jakiegoś "utrwalenia" tych czynności i zachowania ich "pamiątki" na przyszłość, aby można było do nich wracać myślą i odnawiać ich przeżycie. Jednakże zarówno na kliszy, jak na taśmie aparatu audiowizualnego zostają "utrwalone" jedynie drugorzędne elementy spełnionej niegdyś czynności sakramentalnej. Słowa, dźwięki, gesty "zapisane" przy pomocy tych środków technicznych pozostają martwe. Nie można bowiem utrwalić ani ludzkich przeżyć, ani nieuchwytnego dla zmysłów działania Trójosobowego Boga, stanowiącego istotę - misterium - świętych czynności. "Pamiątki" produkowane przez fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego nie są w stanie utrwalić w czasie samego misterium zbawienia, jakiego dokonuje Bóg w sercu człowieka i jakie winno owocować w jego czynach.
8. W żadnym z dokumentów Kościoła, w których jest mowa o sprawowaniu czynności liturgicznych, nie ma wzmianki o fotografie lub operatorze filmowym jako członku zgromadzenia liturgicznego. Tymczasem bardzo często fotografowie i operatorzy zajmują w zgromadzeniu liturgicznym takie miejsce i tak się zachowują, jakby to oni właśnie byli przewodnikami zgromadzenia i ośrodkami jego uwagi
2. Fotograf lub operator winien zgłosić się odpowiednio wcześniej do proboszcza lub rektora oraz do prezbitera, który ma przewodniczyć celebracji, aby z nimi uzgodnić wszystkie szczegóły związane z miejscem i sposobem wykonywania swej czynności.
ks. Andrzej Hładki
Całość można przeczytać np.:
Link na stronie www.kartkazliturgii.pl
https://kartkazliturgii.pl/artykuly/267-wskazania-komisji-episkopatu-polski-do-spraw-liturgii-i-duszpasterstwa-liturgicznego-dotyczace-fotografowania-i-filmowania-podczas-celebracji-liturgii