Święta Jadwiga Śląska
wykształcona w wiedzy
ukształtowana w przezorności
wykształciła się w miłości
Temu, któremu wierzy
kobieta, która na oklaski nie czeka
matka, w żarliwych modlitwach nie zwleka
żona dobrym mężem pobłogosławiona
w życiu i gdy kona
jest w miłości do Boga i ludzi zanurzona
święta Jadwigo Śląska
prowadź do nieba gdy droga wąska
bądź naszą patronką
dla sierot, ubogich i dotkniętych rozłąką
kobieto na co dzień szlachetna
w powodzeniu i gdy przyszłość niepewna
modląca się codziennością
pobożna wytrwałością
poszcząca, wspierająca
dobrze radząca
pokaż nam dzisiaj
czym jest miłość chrześcijańska
kobieca, małżeńska, potrzebująca
ks. Andrzej Hładki, Koźla 2021.10.13
PODZIĘKOWANIA - ODPUST - Koźla, 2021-10-16
Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu niech będą dzięki, w sobotę 16 października 2021 o godz. 12.00 uczestniczyliśmy w Uroczystości tytułu kościoła własnego (popularnie nazywanej Odpustem parafialnym ONRLK 59), wraz z procesją eucharystyczną, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław ARASZCZUK. Człowiek, Duszpasterz, Naukowiec – proboszcz parafii św. Tadeusza Apostoła w Legnicy, zasłużony działacz o wolność, m.in. Duszpasterz Ludzi Pracy, „Kierownik Katedry Liturgiki, Homiletyki i Kultury Muzycznej Kościoła Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. Autor kilku książek, m.in. Kult świętej Jadwigi na Śląsku w świetle przedtrydenckich wrocławskich ksiąg liturgicznych. Studium liturgiczno-historyczne (Opole 1995), Obrzędy poświęcenia kościoła i ołtarza w odnowionej liturgii Soboru Watykańskiego II (Opole 2007), Mistagogia liturgiczna i jej korelacja z dokumentem Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce (Wrocław 2012), oraz wielu artykułów o tematyce liturgicznej. Wieloletni proboszcz parafii pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy i dziekan dekanatu Legnica Zachód.” (zob. obwoluta – prezentacja w książce „Pierwsza Komunia święta dziecka w rodzinie katolickiej”. Legnica 2021)
Mieliśmy możliwość zyskać łaskę odpustu zupełnego (WO 33, 5a).
Cieszę się, że wiele osób przystąpiło do spowiedzi świętej i komunii świętej, DZIĘKUJĘ MOIM DROGIM PARAFIANOM za to, że tworzymy razem wspólnotę. Za liczne przybycie, z Koźli, ale także z Letnicy, Lipna, Bogaczowa i pozostałych miejscowości (nie chciałbym nikogo pominąć). Dziękuję Wam za zaangażowany udział, modlitwę i śpiew.
Dziękuję dziekanowi. ks. kan. Zygmuntowi Zimnawoda za życzliwą pamięć. Nie mógł być obecny osobiście, gdyż jako delegat ks. Biskupa Diecezjalnego, jako wikariusz biskupi był na uroczystym ogłoszeniu patronatu św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim. . By rzeczywiście wszyscy mogli skorzystać z łaski odpustu, jestem wdzięczny za posługę w konfesjonale ks. proboszczowi Tomaszowi Filiczkowskiemu ze Świdnicy, na którego zawsze mogę liczyć.
Byli także i razem modlili się:
ks. prałat kan. Eugeniusz JANKIEWICZ, Człowiek – żywa historia współtworzenia Diecezjalnych Dni Młodzieży w naszej diecezji, wieloletni Duszpasterz Diecezjalny Nauczycieli oraz świata pracy (i wielu innych)
ks. Proboszcz Andrzej IGNATOWICZ – z parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze,
ks. kan. dr Dariusz ORŁOWSKI - proboszcz św. Wojciecha w Czerwieńsku – dekanalny ojciec duchowny
ks. kan. mgr Robert PATRO - proboszcz św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze
ks. kan. Antoni ŁATKA - proboszcz Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Płotach
Także otaczam wdzięcznością, innych kapłanów naszego dekanatu, którzy czy to chorzy, czy to przeszkodzeni wcześniej zaplanowanymi zajęciami łączyli się z nami duchowo.
Pani Elżbiecie Danielak grającej na organach wraz ze scholą, którzy nas pobudzali i prowadzili w modlitwie.
Panu dzwoniącemu dzwonem Janowi, posługującym w liturgii, Panu Adamowi, rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za przygotowanie kościoła,
Pani Ewie Pietryszak za dekoracje oraz Pani Izabeli Jarczyk za wystrój kwiatowy w kościele i na plebanii.
Pani Danucie Smogór i Pani Teresie Sygut za ciężką i twórczą pracę w kuchni, za przygotowanie posiłku,
Pani Wiolettcie Samociak z Sulechowa, za pomoc na plebanii
Panu Remigiuszowi Jarczyk, naszemu AKOLICIE, za troskę o paramenty liturgiczne i posługę
Baldachim nieśli panowie: Artur Surynt, Karol Równicki, Hubert Jarczyk i Mieczysław Sygut
tym Paniom, które odpowiedziały na apel i upiekły ciasto przyniosły Panie: Beata Kopciał, Irena Kołtko, Ewa Pietryszak, Mirosława Gruszczyńska, Danuta Smogór, Halina Surynt, Barbara Januszewska oraz p. Tadeusz Cichowicz, p. Jan Muszyński.
Pewna anonimowa osoba dała na zakupy 100zł. Na odpust uzbierano: z Letnicy 100 zł, z Lipna 90zł, z Bogaczowa 220zł, z Koźli 770zł - w tym miększość na paramenty liturgiczne (komunikanty, hostie, olej parafinowy do świec, wino, 2 tomy „Śpiewów międzylekcyjnych”).
Paniom za niesienie feretronów na czele z Panią Grażyną Łachowską
Ministrantom seniorom p. Adamowi Równickiemu i p. Janowi Muszyńskiemu oraz p. Łukaszowi Kwiatkowskiemu; posługiwali także: Miłosz Januszewski, Michał i Gracjan Równiccy, Wojtek Korczyński, Krzysztof Konwa,
dzieciom i młodzieży.
Pani Annie Konwa za posługę w zakrystii, za komentarze i przygotowanie procesji z darami oraz zdjęcia
Bardzo się cieszę liczną obecnością dzieci, a szczególnie podkreślam udział dziewczynek sypiących kwiatki przed Panem Jezusem, a wcześniej niosące dary. Te nasze kochane dzieci wraz z Panią Barbarą Januszewską kilka razy w tygodniu przychodzą i pięknie prowadzą różaniec w kościele.
Nie chcę nikogo pominąć w podziękowaniach, ale one są tylko ułomną próbą powiedzenia, wdzięczności Bogu i ludziom, a tak jak się spotkaliśmy na liturgii w naszym kościele, obyśmy wszyscy spotkali się na niebieskiej liturgii.
BÓG ZAPŁAĆ!
Jestem wdzięczny Bogu i ludziom
ks. Andrzej Hładki
proboszcz
Zdjęcia: Anna Konwa, Izabela Jarczyk, ks. Andrzej Hładki